2008 Regular Session


File Code: Education - Miscellaneous Crossfiled with: SENATE BILL 998
Sponsored By:
Delegates Pena-Melnyk, Ali, Anderson, Aumann, Barkley, Barnes, Beidle, Benson, Bobo, Braveboy, Burns, Cane, Carr, G. Clagett, V. Clagett, Conaway, Costa, DeBoy, Dumais, Frick, Frush, Gaines, Glenn, Griffith, Gutierrez, Guzzone, Hammen, Haynes, Healey, Hecht, Heller, Hixson, Holmes, Howard, Hubbard, Hucker, Impallaria, Ivey, James, Jones, Kach, Kaiser, Kirk, Kullen, Lafferty, Lee, Love, Manno, McDonough, McIntosh, Mizeur, Montgomery, Morhaim, Nathan-Pulliam, Niemann, Oaks, Pendergrass, Proctor, Ramirez, Reznik, Rice, Riley, Robinson, Rosenberg, Ross, Shewell, Simmons, Stukes, Tarrant, Taylor, F. Turner, V. Turner, Valderrama, Vallario, Vaughn, Waldstreicher, Walker, and Weldon
Education - Maryland Education Fund - Establishment and Funding


Establishing the Maryland Education Fund; providing that after a specified date, the balance remaining on a gift certificate shall be presumed abandoned; requiring a person that issues a gift certificate sold in the State to remit to the Comptroller a specified percentage of the remaining balance on the gift certificate on or before a specified date each year; etc.

History by Legislative and Calendar Date

Legislative date is used to record history occuring in the Chambers otherwise Calendar date is used.
House Action
First Reading Economic Matters & Ways and Means
Hearing 3/11 at 1:00 p.m. (Economic Matters)
Senate Action
No Action

Sponsored by:

Delegate Joseline A. Pena-Melnyk, District 21
Delegate Saqib Ali, District 39
Delegate Curt Anderson, District 43
Delegate Susan L. M. Aumann, District 42
Delegate Charles Barkley, District 39
Delegate Ben Barnes, District 21
Delegate Pamela Beidle, District 32
Delegate Joanne C. Benson, District 24
Delegate Elizabeth Bobo, District 12B
Delegate Aisha N. Braveboy, District 25
Delegate Emmett C. Burns, Jr., District 10
Delegate Rudolph C. Cane, District 37A
Delegate Alfred C. Carr, Jr., District 18
Delegate Virginia P. Clagett, District 30
Delegate Galen R. Clagett, District 3A
Delegate Frank M. Conaway, Jr., District 40
Delegate Robert A. Costa, District 33B
Delegate Steven J. DeBoy, Sr., District 12A
Delegate Kathleen M. Dumais, District 15
Delegate C. William Frick, District 16
Delegate Barbara Frush, District 21
Delegate Tawanna P. Gaines, District 22
Delegate Cheryl D. Glenn, District 45
Delegate Melony G. Griffith, District 25
Delegate Ana Sol Gutierrez, District 18
Delegate Guy Guzzone, District 13
Delegate Peter A. Hammen, District 46
Delegate Keith E. Haynes, District 44
Delegate Anne Healey, District 22
Delegate Sue Hecht, District 3A
Delegate Henry B. Heller, District 19
Delegate Sheila E. Hixson, District 20
Delegate Marvin E. Holmes, Jr., District 23B
Delegate Carolyn J. B. Howard, District 24
Delegate James W. Hubbard, District 23A
Delegate Tom Hucker, District 20
Delegate Rick Impallaria, District 7
Delegate Jolene Ivey, District 47
Delegate Mary-Dulany James, District 34A
Delegate Adrienne A. Jones, District 10
Delegate Wade Kach, District 5B
Delegate Anne R. Kaiser, District 14
Delegate Ruth M. Kirk, District 44
Delegate Sue Kullen, District 27B
Delegate Stephen W. Lafferty, District 42
Delegate Susan C. Lee, District 16
Delegate Mary Ann E. Love, District 32
Delegate Roger P. Manno, District 19
Delegate Pat McDonough, District 7
Delegate Maggie McIntosh, District 43
Delegate Heather R. Mizeur, District 20
Delegate Karen S. Montgomery, District 14
Delegate Dan K. Morhaim, District 11
Delegate Shirley Nathan-Pulliam, District 10
Delegate Doyle L. Niemann, District 47
Delegate Nathaniel T. Oaks, District 41
Delegate Shane E. Pendergrass, District 13
Delegate James E. Proctor, Jr., District 27A
Delegate Victor R. Ramirez, District 47
Delegate Kirill Reznik, District 39
Delegate Craig L. Rice, District 15
Delegate B. Daniel Riley, District 34A
Delegate Barbara Robinson, District 40
Delegate Samuel I. Rosenberg, District 41
Delegate Justin D. Ross, District 22
Delegate Tanya T. Shewell, District 5A
Delegate Luiz R. S. Simmons, District 17
Delegate Melvin L. Stukes, District 44
Delegate Shawn Z. Tarrant, District 40
Delegate Herman L. Taylor, Jr., District 14
Delegate Frank S. Turner, District 13
Delegate Veronica Turner, District 26
Delegate Kriselda Valderrama, District 26
Delegate Joseph F. Vallario, Jr., District 27A
Delegate Michael L. Vaughn, District 24
Delegate Jeff Waldstreicher, District 18
Delegate Jay Walker, District 26
Delegate Richard B. Weldon, Jr., District 3B

Bill indexed under the following Subjects:

Abandoned Property
Commerce and Business -see also- Dealers; Traders; etc
Consumer Protection -see also- Unfair Trade Practices
Education, Department of
Education -see also- Driver Ed; Higher Ed; Special Ed; etc
Public Schools
Records -see also- Land Records; Vital Records
Revenue and Taxes -see also- Dev Fees &Taxes; specific tax
Rules and Regulations

Bill affects the following Statutes:

Commercial Law
( 14-1319 )
( 5-201.1 )


Bill Text (Displayed in PDF Format): First Reading, Third Reading, Enrolled
Fiscal and Policy Note (Displayed in PDF Format): Available
Amendments: None offered